Paracetamol je jedným z najpoužívanejších antipyretických liekov a ako každé liečivo môže poškodiť telo. Poškodenie paracetamolu pri správnom používaní prakticky chýba, avšak ak prekročíte prípustné dávky alebo ak osoba má kontraindikácie, užívanie lieku môže vážne poškodiť vaše zdravie.
Preto sa má Paracetamol užívať len zo zdravotných dôvodov, pretože predtým ste si prečítali pokyny. Prínos alebo poškodenie lieku bude závisieť od primeranosti a správnosti jeho použitia.
Ako účinkuje liek na telo
Ak chcete zistiť, či je paracetamol škodlivý pre zdravie, je potrebné vedieť, ako presne tento liek ovplyvňuje ľudské telo. Protizápalové, antipyretické a analgetické vlastnosti liečiva sú poskytované vplyvom účinnej látky na termoregulačné centrum v mozgu a blokovaním zápalových mediátorov. Väčšina protizápalových liekov, ako je aspirín, má výrazný negatívny účinok na sliznicu žalúdka a čriev.
Z tohto hľadiska je paracetamol bezpečnejší, môže sa užívať v štandardných dávkach v prítomnosti gastritídy a peptického vredu.
Liečivo má tiež niekoľko výhod v porovnaní s inými protizápalovými liekmi:
- rýchlo sa vstrebáva do čreva, účinok sa prejaví v priebehu jednej hodiny;
- neovplyvňuje metabolizmus vody a minerálov v tele;
- nedráždi sliznicu gastrointestinálneho traktu;
- má veľa rôznych foriem uvoľňovania;
- schválené na použitie u detí od útleho veku.
Použitie liekov
Najčastejšie sa liek užíva na normalizáciu telesnej teploty a eliminuje nepríjemné príznaky nachladnutia a zápalových ochorení. Účinok liečiva sa môže pociťovať už po 40-60 minútach po podaní. Teplota klesne na normálnu úroveň, bolesti hlavy a bolesti tela zmiznú.
Pri užívaní lieku môže byť škodlivé
Hlavným kritériom pre výskyt negatívnych symptómov pri užívaní lieku je prebytok jeho prípustnej jednorazovej a / alebo dennej dávky. U dospelých jediné dávkovanie, ktoré vedie k nenapraviteľnému poškodeniu pečene, je 140 mg na 1 kg hmotnosti. V priebehu dňa nemôžu dospelí užívať viac ako 3-4 g drogy, pretože to spôsobí poškodenie pečene, obličiek a krvného systému. Malo by sa tiež pamätať na to, že aj malé množstvo alkoholu výrazne zvyšuje toxicitu lieku.
U dieťaťa by denná dávka nemala prekročiť 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti a dávka by sa mala vypočítať s prihliadnutím na vek a hmotnosť individuálne. Existujú rôzne analógy paracetamolu (acetaminofén, panadol, febrinol a iné), ale dávka sa vypočíta podľa rovnakých pravidiel ako pôvodná droga. Nebezpečenstvo paracetamolu pre dieťa sa môže vyskytnúť aj pri dlhodobom užívaní lieku, takže priebeh liečby by nemal presiahnuť 3-5 dní.
Škody na liekoch
Pri užívaní liekov je dôležité poznať zdravie paracetamolu. Pretože jeho metabolizmus sa vyskytuje v gastrointestinálnom trakte, v pečeni a obličkách, tieto orgány sú najviac náchylné na negatívne účinky nesprávneho liečenia. Paracetamol je tiež škodlivý, ak má osoba alergie na liek, chronické ochorenie pečene alebo obličiek.
Článok bol overený
Anna Moschovis je rodinný lekár.
Nájdite chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter
Ako nebezpečný je paracetamol?
Ruské médiá sa obávajú nebezpečenstva spojeného s používaním antipyretických a analgetických liekov, ako je paracetamol. Rovnako, jeden vstup za rok postačí na zvýšenie rizika astmy u dospievajúcich vo veku 13 až 14 rokov až o 43 percent. Súčasné zvýšenie pravdepodobnosti alergickej rinitídy a ekzému je tiež indikované, "čo je sotva náhodné, pretože tieto ochorenia majú veľa spoločného s astmou". To všetko, ako sa uvádza v jednej z publikácií, objavili novozélandskí vedci, ktorí analyzovali údaje z medzinárodnej štúdie astmy u viac ako 300 000 detí z 50 krajín sveta. Takže v roku 2008 sa ukázalo, že u detí, ktoré boli liečené paracetamolom v prvom roku života, sa astma vyvíjala o 46% častejšie počas 6 až 7 rokov, alergická rinitída - o 48 a ekzém - o 35 rokov.
Mimochodom, treba pripomenúť, že paracetamol nahradil aspirín. Ako je známe, nie je to samotná droga, ktorá často poškodzuje telo, ale jeho kombináciu napríklad s vírusovou infekciou. Ide predovšetkým o aspirín, ktorý je v mnohých krajinách sveta zakázaný používať až do veku 18 rokov av našej krajine až do veku 12 rokov. Faktom je, že "v kombinácii" s vírusom chrípky alebo s vírusom, ktorý spôsobuje kiahne, u pacientov s mitochondriálnou insuficienciou prispieva aspirín k rozvoju Reyeho syndrómu, ochorenia, ktoré má akútnu kliniu zlyhania pečene, vážne poruchy centrálneho nervového systému a poruchy vedomia, až do smrteľného výsledku.
Pred časom bol pyramidón alebo amidopyrín použitý na zníženie horúčky, ale ukázalo sa, že prispieva k rozvoju syndrómu záchvatov. Paracetamol, vo všetkých uvedených zmysloch, sa ukázal ako oveľa bezpečnejší. Preto odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie odporúčajú liečbu prvej línie na zníženie teploty.
Samozrejme, každá droga má svoje vlastné riziká, vedľajšie účinky. Je však dôležité, aby sme na pozadí akých zdravotných problémov a charakteristík organizmu užívali drogu. Z tohto dôvodu odborníci a trvajú na lekárskej prehliadke. S opatrnosťou je potrebné užívať paracetamol pre pacientov s hepatitídou s určitou dedičnou predispozíciou. Okrem toho by rodičia mali vziať na vedomie nasledovné: teplota, ktorá nepresahuje 39 stupňov, nenesie žiadne nebezpečenstvo, ale iba naznačuje, že telo produkuje interferón - obranca pred infekciou.
Expertný komentár
Docentka oddelenia pediatrických infekčných chorôb Bieloruskej štátnej zdravotníckej univerzity, kandidáta lekárskych vied, šéfka špecialistu na voľnej nohe z Ministerstva zdravotníctva Bieloruska na pediatrické infekčné choroby Inna Germanenko:
- Paracetamol (farmakologický názov lieku - acetaminofén) je povolený na použitie od okamihu narodenia. Použitie tohto nástroja závisí od hmotnosti dieťaťa, indikácií, formulára uvoľnenia. Pre každý vek bola vyvinutá prednostná forma. Pre deti v prvých mesiacoch života je vhodnejšie, aby sa jednalo o roztok, suspenziu, sirup alebo rektálne čapíky. Tablety, kapsuly sa môžu použiť pre staršie deti.
Liečivo patrí do skupiny antipyretických a analgetik a antipyretický účinok paracetamolu je vyšší ako účinok analgézie. Prvým indikátorom použitia je teda zvýšenie teploty. Na odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie by sa malo zvýšenie teploty u dieťaťa mladšieho ako 2 mesiace považovať za 38,5 stupňa, po 2 mesiacoch - viac ako 39 stupňov. Ak má dieťa nejaké nepriaznivé pozadie - príznaky poškodenia centrálneho nervového systému, srdcové ochorenie, ochorenie obličiek alebo ak sa v minulosti vyskytli kŕče a iné podmienky, potom sa teplota dieťaťa "zničí" na 38 stupňov. Rodičia môžu začať "preháňať" teplotu ešte pred príchodom ambulancie alebo príchodu lekára, pretože teplota je často vysoká nad uvedenými hodnotami, nebezpečná pre dieťa z dôvodu výskytu nekontrolovaných zmien metabolizmu, vývoja konvulzívnych záchvatov atď.
Maximálna prípustná denná dávka paracetamolu v našej krajine je 60 mg / kg. Je veľmi dôležité, aby sa neprekročila jednorazová dávka lieku, ktorá je 10-15 mg / kg. V tomto prípade je vždy lepšie používať o niečo menej, než trochu viac. Vo všeobecnosti nie je liek predpisovaný systematicky a symptomaticky. Paracetamol sa môže podávať až šesťkrát denne - v dávke 10 mg / kg, ale to neznamená, že to skutočne musíte urobiť. Možno je len jedno použitie.
Každé farmakologické liečivo vrátane paracetamolu nesie určité riziká. Zvlášť nebezpečné lieky v tejto skupine pre pacientov so zmenami v pečeni, metabolických, dedičných ochorení. Je to spôsobené tým, že acetaminofén sa využíva v pečeni. Počas klinických štúdií sa musia identifikovať vedľajšie účinky v pokynoch na použitie paracetamolu. Najprv sa spomínajú alergické reakcie. Liek však môže viesť k rozvoju zlyhania pečene, keď pacient nevenuje pozornosť obmedzeniam dávky lieku. V každom prípade sa problém nezobrazuje na prázdnom mieste. Iba ak existuje nejaký druh pozadia - napríklad dedičné nedostatky enzýmov, ktoré majú určité látky, chemické zlúčeniny. Takíto pacienti by si mali byť vedomí toho, že exacerbácia zlyhania pečene môže vyvolať nielen paracetamol, ale aj akýkoľvek potravinový výrobok - ocot, kečup a ďalšie.
Čo môže poškodiť paracetamol
Paracetamol je považovaný za jeden z najlepších antipyretických liekov, ktorý je v akomkoľvek domácom lekárničke. Poškodenie paracetamolu pri správnom používaní sa prakticky nedodržuje. Ak sa však nedodržiavajú odporúčané dávky, môžu sa stať nebezpečnými.
Ako liek ovplyvňuje telo
Ak chcete zistiť, či je liek škodlivý pre človeka, mali by ste vedieť jeho liečivý účinok.
Vzhľadom na účinnú látku v jej zložení má liek protizápalové, antipyretické a analgetické účinky, blokujúce zápalové mediátory.
Liečivo nemá nepriaznivý vplyv na sliznicové povrchy gastrointestinálneho traktu, preto nie je kontraindikované pri gastritíde a ulceróznych léziách.
Nástroj má nasledujúce výhody:
- schopný rozpustiť v krátkom čase v hrubom čreve;
- vedie k rýchlemu nástupu účinku;
- neovplyvňuje rovnováhu vody a soli v tele;
- neovplyvňuje sliznice tráviaceho traktu;
- môžu používať malé deti.
Poškodenie paracetamolu na ľudský organizmus sa vyskytuje v prípade predávkovania, zneužitia a ak má osoba niekoľko kontraindikácií na prijatie.
Keď paracetamol môže poškodiť
Hlavné poškodenie, ktoré môže paracetamol spôsobiť zdraviu, je jeho použitie vo vysokých dávkach.
Dlhodobé a nekontrolované užívanie liekov často vedie k vážnemu poškodeniu pečene až po vznik porúch.
Najčastejšie má liek škodlivý účinok v nasledujúcich prípadoch:
- ak sa užívajú spolu s inými liekmi, ako sú barbituráty alebo antikoagulanciá;
- s kombináciou liečiva s alkoholickými nápojmi;
- s dlhodobým používaním látky;
- pri ťažkých ochoreniach pečene;
- s predávkovaním.
Jednorazová dávka, ktorá môže viesť k poškodeniu pečene - 140 mg na 1 kg telesnej hmotnosti za deň. Dospelí nemajú konzumovať viac ako 3-4 g lieku denne. Denná dávka pre deti by nemala presiahnuť 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. Okrem toho, pri liečbe detí sa náprava aplikuje v priebehu trvania, ktoré nepresiahne 3-5 dní.
Paracetamol a pečeň
Pri požití sa aktívna zložka rozpadá na metabolity, ktoré môžu byť toxické pre pečeňové tkanivá.
Osoba so zdravou pečeňou nebude poškodená jedinou drogou. Avšak v medicíne existujú prípady, kedy liek úplne zničil bunky až po potrebu transplantácie.
Vzhľadom na toxické účinky liečiva na pečeň by sa nemal spotrebovať pri niektorých ochoreniach tohto orgánu:
- chronická hepatitída vyvolaná vírusmi;
- cirhóza.
Jediné použitie lieku v dávke vyššej ako 10 g môže spôsobiť poškodenie a viesť k ťažkej otravy.
Dlhodobé podávanie viac ako 1 tabletu denne často vyvoláva vývoj nefropatie, zatiaľ čo prejavy intoxikácie môžu byť nedostatočné alebo mierne. Avšak niekoľko dní sa začína vytvárať zlyhanie pečene, čo môže byť smrteľné.
Paracetamol a alkohol
V dôsledku hepatotoxicity môže liek spolu s alkoholickými nápojmi spôsobiť poškodenie pečene. Súčasne sa mnohokrát zosilňuje škodlivý účinok lieku, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku cirhózy.
Účinná látka paracetamolu, ktorá vstúpi do tela človeka, ktorý užíval alkohol, spôsobuje smrť hepatocytov, čo ešte viac zhoršuje telo.
Zneužívanie alkoholu spôsobuje, že sa liek rozpadne rýchlejšie v pečeni a spôsobuje toxický účinok. Aj keď sa pozoruje odporúčaná dávka, liek poškodí bunky reakciou s metabolitmi alkoholu, čo často vedie k hepatitíde s liekmi.
Okrem toho kombinácia liečiva s etylalkoholom má škodlivý účinok na obličky a vyvoláva pankreatitídu.
Alkohol po konzumácii sa môže užívať nie menej ako 4 hodiny. Po alkohole sa môže spotrebovať až po úplnom vylúčení etanolu z tela.
Niektorí ľudia zmierňujú bolesť hlavy spôsobenú kocovinou, je to pomocou paracetamolu. Je to však absolútne nemožné: spolu s látkami môžu mať toxický účinok dokonca aj na zdravú pečeň.
Predávkovanie paracetamolom
Ak prekročíte maximálnu dávku, môže sa osoba prejaviť príznaky otravy. Smrteľná dávka je 25 g liečiva.
Existuje niekoľko fáz predávkovania:
- Prvý stupeň sa vyznačuje akútnou intoxikáciou a príznaky sa objavujú 1-2 hodiny po konzumácii a trvajú až 24 hodín. Najčastejšie sa pacientovi cíti všeobecná nevoľnosť, letargia, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, nevoľnosť, mierne blednutie kože, potenie.
- V druhej fáze má pacient problémy s močením, ako aj miernu bolesť v správnom hypochondriu. V tejto fáze, ktorá trvá 24-48 hodín, začína zničenie pečeňového tkaniva a žlčníka.
- V tretej fáze dochádza k nárastu príznakov a toxického poškodenia pečeňových buniek. V tomto prípade človek začne pocítiť intenzívnu bolesť v pečeni, farba kože a slizníc sa stáva žltou, intenzívne zvracanie, opuch, krvácanie z úst alebo nosa, zvýšená srdcová frekvencia, zhoršené vedomie. Pacient môže byť dezorientovaný vo vesmíre alebo spadne do kómy. Etapa trvá 72-96 hodín.
- Vo štvrtej etape, keď nie je poskytnutá včasná lekárska starostlivosť, je možná smrť. Táto fáza môže trvať od 5 do 14 dní. Ak sa pacient mohol vyhnúť smrti, môžu sa prejaviť príznaky chronického predávkovania, ktoré sa vyznačujú bledosťou kože, žltej kože, potenie, slabosťou, gagovými reflexmi. V tomto štádiu dochádza k regenerácii pečeňových buniek kvôli ich schopnosti liečiť sa.
Paracetamol v detstve
Nástroj je k dispozícii v rôznych dávkových formách, kvôli ktorým sa aktívne používa na liečbu detí.
Sviečky, pilulky alebo sirup rovnako ovplyvňujú detské telo, ale musia sa používať s opatrnosťou.
Dávka sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti: 10 mg látky na 1 kg hmotnosti. Prerušenie medzi užívaním by malo trvať najmenej 6 hodín. Je potrebné znížiť teplotu dieťaťa maximálne 4 krát denne.
Kontraindikácie pre použitie v detstve sú:
- precitlivenosť na aktívnu zložku;
- skorý vek - do 3 mesiacov;
- ochorenie pečene;
- zlyhanie obličiek;
- ochorenia žalúdka a čriev.
Časté používanie výrobku je pre život dieťaťa nebezpečné a tiež spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia.
Bolo zistené, že deti, ktoré často používajú liek od 1 do 3 rokov, majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu alergických reakcií a astmy do siedmich rokov.
Pri dodržiavaní odporúčaní a pravidiel prijatia je možné nielen zmierniť stav, ale aj odstrániť prípadné škody. Avšak pred použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom.
Paracetamol. Škoda alebo prospech?
Vedci z celého sveta už dávno študovali škodlivé účinky paracetamolu na ľudské telo. V súčasnosti existujú stovky prípadov predávkovania tejto drogy. V niektorých prípadoch užívali osoby užívajúce nadmerné množstvo paracetamolu vážne komplikácie: zhoršenie fungovania pečene a mozgu. Závažné prípady boli tiež zaznamenané.
Hlavné nebezpečenstvo tohto lieku pre ľudské telo je vážny "úder" do práce pečene. Pri konštantnom zvyšovaní dávkovania alebo dlhodobom používaní tohto nástroja môže dôjsť k akútnemu zlyhaniu pečene, čo vedie k poruche organizmu ako celku.
Hlavné príznaky predávkovania paracetamolom sú:
- nauzea a vracanie, sprevádzané ťažkou bolesťou brucha;
- závraty a zvýšená bolesť hlavy;
- v niektorých prípadoch dochádza k mdlobu.
Príliš časté užívanie tohto lieku alebo jeho použitie vo veľkých množstvách môže spôsobiť závažné alergické reakcie. Je potrebné užívať Paracetamol len v súlade s predpismi lekára, pri prísnom dodržiavaní pokynov na použitie.
Osoby využívajúce tieto prostriedky by mali mať na pamäti nasledujúce informácie:
· Môžete konzumovať maximálne 8 tabliet paracetamolu denne, to znamená 1-2 tablety každé štyri hodiny.
· Pri súčasnom používaní paracetamolu by sa ďalšia dávka mala preskočiť.
· Paracetamol ako aktívna zložka, ktorá sa nachádza v mnohých liekoch.
Je potrebné prečítať zloženie liekov, aby sa zabránilo používaniu paracetamolu v množstvách väčších ako je denná norma.
Použitie alkoholu pri liečbe paracetamolu je neprijateľné. Taktiež nemôžete používať tento liek ako liek na kocovinu.
Je dôležité mať na pamäti, že ak droga nepomôže bolesti, dávku nezvyšujte. Najbezpečnejším prístupom k zdraviu a životu človeka by bolo poradiť sa s odborníkom a vybrať si inú drogu.
Paracetamol: nebezpečenstvo lieku
Málo o samotnej droge
Použitie paracetamolu je nepopierateľné. Jeho aktívnou zložkou je acetaminofén. Toto nie je jed alebo droga. Je prítomný v mnohých liekoch, ktoré sa používajú na zníženie bolesti a teploty. Acetaminofén sa používa aj v pediatrii.
Celosvetová popularita záznamov Paracetamol beat. Ak sa teplota dieťaťa zvýši, väčšina rodičov si spomína na túto konkrétnu drogu. Často sa používa aj na liečbu dospelých. Nie je prekvapením, že sa otravy často vyskytujú. Je dôležité pochopiť, že paracetamol spolu s jeho účinnosťou je potenciálnym rizikom. Neexistuje žiadny bezpečný liek.
Paracetamol môže naozaj ublížiť, ak prekročíte odporúčanú dávku alebo ju pite príliš často. Otrava s touto drogou nie je nezvyčajná. Je dôležité poznať príznaky tejto otravy a byť schopný poskytnúť prvú pomoc.
Jedovatý drôt v paracetamole
Informácie o tom, že jedovatý drôt bol nájdený v izraelskom paracetamole, vypukla z internetu. Existovalo veľa správ o tomto a dokonca o videu. Ako spoľahlivé sú tieto informácie? Existuje veľa správ o tom, že izraelský paracetamol môže byť otrávený a dokonca aj zomrieť. V tomto prípade dávkovanie nemusí dokonca prekročiť.
Niektorí občania dostali upozornenia na svoj telefón a e-mail. Povedali, že prípravok, ktorý sa vyrába v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drôt. Odporúča sa, aby ste pred podaním lieku rozbiť tabletu na dve polovice. Takže môžete skontrolovať, či je v príprave. Tieto informácie nie sú naozaj strach spotrebitelia.
Ponáhľame sa ukľudniť všetkých. Celý tento príbeh nie je nič viac ako hororový príbeh. Generálna prokuratúra tieto informácie vyvrátila a upozornila, že pre takúto "starostlivosť" o občanov môžete získať limit v reálnom čase. Takže paracetamol s drôtom je mýtus. Napriek tomu by ste mali byť opatrní s touto drogou. Ak pijete Paracetamol, škodlivosť nie je spojená s látkou samotnou, ako s jej dávkovaním.
Ak existuje riziko otravy
Táto droga je škodlivá vo veľkých dávkach. Pred použitím akéhokoľvek zdravotníckeho prístroja by ste si mali prečítať návod na použitie od začiatku až do konca. Paracetamol nie je výnimkou. V príručke nájdete všetky potrebné informácie.
Riziková skupina zahŕňa tých pacientov, ktorí:
- Dlho užívajte túto drogu
- Pite jednu veľkú dávku.
- Nenoste jednu zo svojich komponentov.
predávkovať
Ak okamžite vypite veľkú dávku lieku, môže sa vyskytnúť predávkovanie. Je dôležité, aby sa nekontrolovateľne a bezmyšlienkovo nepil. Dúfajme, že veľká dávka vám pomôže zotaviť sa rýchlejšie! Z dôvodu predávkovania v tele dôjde k aktívnejšej látke, ako je nevyhnutné, a môžete objaviť všetky príznaky otravy liekmi. Dôsledne dodržiavajte odporúčania týkajúce sa dávkovania, ktoré sú uvedené v pokynoch.
Pri liečbe detí musíte byť tak opatrní! Rôzne lieky s paracetamolom môžu obsahovať odlišnú dávku účinnej látky. Nezabudnite to skontrolovať pred podaním drogy dieťaťu! Opäť všetky potrebné informácie sú uvedené v pokynoch. Nebuďte leniví na čítanie!
Dôležité je správne vypočítať dávku na základe hmotnosti osoby:
- Pri hmotnosti do 40 kg bude dávka (maximálne) 500 mg.
- Nad 40 kg - 1 g.
Je paracetamol škodlivý?
Aktívna zložka tohto lieku dostatočne preniká krvou počas niekoľkých hodín. Pečeň produkuje látku glutatión. Jeho úlohou je neutralizovať toxíny.
So štandardným dávkovaním liečiva sa pečeň dobre vyrovná. Ak je dávka zvýšená, orgán je v vážnom nebezpečenstve. Jednoducho nemá čas produkovať dostatok glutatiónu a paracetamol začne poškodzovať pečeňový proteín. Toto je priama cesta k jeho zničeniu. Ak osoba tiež zneužíva alkohol, potom pečeň trpí ešte viac.
Bolo tiež dokázané, že nekontrolované používanie paracetamolu môže viesť k krvácaniu do čreva a žalúdka. Keďže krvácanie je dostatočne silné, môžu byť zvládnuté len v nemocnici. Môže tiež trpieť pankreas.
Je veľmi dôležité, aby sa neprekročila odporúčaná dávka. Mimoriadne opatrní by mali byť ľudia oslabení drogami, deti a tí, ktorí nemajú váhu.
Pri ťažkej otravy paracetamolom je dokonca aj smrť! Príjem dávky nad 150 mg na 1 kg môže byť rozhodujúci. V takýchto prípadoch môže byť rozhodujúca odborná lekárska starostlivosť poskytnutá včas.
Symptómy otravy znamenajú
Pri otravách paracetamolom sú 4 stupne:
- Prvý. Trvá asi deň. Stále nepodstatné poškodenie pečene, ale už začali. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, hnačka. Ak súčasne stratil vedomie, je možné, že užil inú drogu.
- Druhý. 3-5 dní. Pečeň je zväčšená. Bolesť brucha (v pravej hornej časti). Po tomto štádiu s miernou otravou bude nasledovať zotavenie.
- Tretí. Začína 5 dní po liečbe liekom. Pečeň sa ďalej rozpadá. Môže sa vyskytnúť žltačka. Práca na kardiovaskulárnom systéme, obličkách môže byť narušená.
- Štvrtý. Pri správnej liečbe môžu príznaky klesnúť. To vedie k obnove. Ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, smrť môže nasledovať.
Liečba, dôsledky predávkovania
Pre predávkovanie je dôležité okamžite začať liečbu. Ak existuje podozrenie, že došlo k otravovaniu paracetamolom, musíte ihneď poskytnúť prvú pomoc a zavolať sanitku.
Prvá pomoc bude nasledovná:
- Je dôležité rýchlo prepláchnuť žalúdok. Musíte dať obetimu nápoj najmenej jedného litra čistej vody. Potom dôjde k vracaniu.
- Mali by ste piť aktívne uhlie (dávka bude závisieť od hmotnosti).
V nemocnici môže byť obeti poskytnutá špeciálna protilátka. Neutralizuje účinok paracetamolu. Antidotami sú metionín, acetylcysteín. Neutralizujú toxíny v tele. Použitie antidotov má zmysel iba v prvých 8 hodinách po užití lieku. Pre dosiahnutie najlepšieho účinku sa najprv podáva antidotum maxima a potom sa dávka postupne znižuje. Každé štyri hodiny dávka bude dvakrát nižšia.
V prípade potreby lekár predpíše antibiotiká, vitamíny a vetranie. Pri prudkom znížení hladín cukru môže byť predpísaná glukóza.
Keď sa stav obete zlepší, je dôležité dodržiavať prísnu diétu. Najčastejšie priraďte číslo tabuľky 5. Nie je nič ostré, slané, mastné, vyprážané. Účelom takýchto obmedzení je obnovenie pečeňových buniek a zníženie zaťaženia obličiek. V menu by mali dominovať ľahké jedlá, kompóty, ovocné šťavy.
Ak bola otrava obzvlášť závažná, môže to dokonca vyžadovať pomoc chirurga. V mimoriadne závažných prípadoch sa vyžaduje transplantácia obličiek alebo pečene.
Paracetamol vo vysokých dávkach je veľmi nebezpečný. Otrava s týmto liekom môže spôsobiť veľmi vážne dôsledky:
- Porucha funkcie obličiek
- Zlyhanie pečene
- zápal pankreasu
- Problémy s kardiovaskulárnym systémom
- Cerebrálny edém
- Krvácanie z čriev a žalúdka.
To sú len hlavné dôsledky. V každom jednotlivom prípade je reakcia organizmu odlišná. Veľa závisí od veku, od dávky, celkového stavu tela, hmotnosti.
Je možná prevencia?
Otrava paracetamolom sa dá vyhnúť, ak budete dodržiavať jednoduché pravidlá:
- Dodržujte pokyny a odporúčania svojho lekára.
- V iných prípravkoch môže byť rovnaká účinná látka. Opatrne prečítajte kompozíciu. Neužívajte podobné lieky v rovnakom čase. Venujte zvláštnu pozornosť chrípke a studeným zmesiam! Väčšina z nich má paracetamol.
- Súbežne s paracetamolom nemôžete piť nesteroidné protizápalové lieky. Zvýšia účinok tejto drogy.
- Počas liečby nepite alkohol.
- Je potrebné skryť lieky od detí.
Je to užitočné pre vás!
Výhody a poškodenie paracetamolu
Preto sa má Paracetamol užívať len zo zdravotných dôvodov, pretože predtým ste si prečítali pokyny. Prínos alebo poškodenie lieku bude závisieť od primeranosti a správnosti jeho použitia.
Ako účinkuje liek na telo
Ak chcete zistiť, či je paracetamol škodlivý pre zdravie, je potrebné vedieť, ako presne tento liek ovplyvňuje ľudské telo. Protizápalové, antipyretické a analgetické vlastnosti liečiva sú poskytované vplyvom účinnej látky na termoregulačné centrum v mozgu a blokovaním zápalových mediátorov. Väčšina protizápalových liekov, ako je aspirín, má výrazný negatívny účinok na sliznicu žalúdka a čriev.
Z tohto hľadiska je paracetamol bezpečnejší, môže sa užívať v štandardných dávkach v prítomnosti gastritídy a peptického vredu.
Liečivo má tiež niekoľko výhod v porovnaní s inými protizápalovými liekmi:
- rýchlo sa vstrebáva do čreva, účinok sa prejaví v priebehu jednej hodiny;
- neovplyvňuje metabolizmus vody a minerálov v tele;
- nedráždi sliznicu gastrointestinálneho traktu;
- má veľa rôznych foriem uvoľňovania;
- schválené na použitie u detí od útleho veku.
Použitie liekov
Najčastejšie sa liek užíva na normalizáciu telesnej teploty a eliminuje nepríjemné príznaky nachladnutia a zápalových ochorení. Účinok liečiva sa môže pociťovať už po 40-60 minútach po podaní. Teplota klesne na normálnu úroveň, bolesti hlavy a bolesti tela zmiznú.
Pri užívaní lieku môže byť škodlivé
Hlavným kritériom pre výskyt negatívnych symptómov pri užívaní lieku je prebytok jeho prípustnej jednorazovej a / alebo dennej dávky. U dospelých jediné dávkovanie, ktoré vedie k nenapraviteľnému poškodeniu pečene, je 140 mg na 1 kg hmotnosti. V priebehu dňa nemôžu dospelí užívať viac ako 3-4 g drogy, pretože to spôsobí poškodenie pečene, obličiek a krvného systému. Malo by sa tiež pamätať na to, že aj malé množstvo alkoholu výrazne zvyšuje toxicitu lieku.
Viac informácií o dávkovaní nájdete v návode na použitie paracetamolu.
U dieťaťa by denná dávka nemala prekročiť 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti a dávka by sa mala vypočítať s prihliadnutím na vek a hmotnosť individuálne. Existujú rôzne analógy paracetamolu (acetaminofén, panadol, febrinol a iné), ale dávka sa vypočíta podľa rovnakých pravidiel ako pôvodná droga. Nebezpečenstvo paracetamolu pre dieťa sa môže vyskytnúť aj pri dlhodobom užívaní lieku, takže priebeh liečby by nemal presiahnuť 3-5 dní.
Škody na liekoch
Pri užívaní liekov je dôležité poznať zdravie paracetamolu. Pretože jeho metabolizmus sa vyskytuje v gastrointestinálnom trakte, v pečeni a obličkách, tieto orgány sú najviac náchylné na negatívne účinky nesprávneho liečenia. Paracetamol je tiež škodlivý, ak má osoba alergie na liek, chronické ochorenie pečene alebo obličiek.
Článok overený Anna Moschovis - rodinný lekár.
Nájdite chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter
Paracetamol: prospech a poškodenie, letálna dávka
Paracetamol sa používa ako účinný antipyretikum. Zvážte účinnosť lieku, ako je Paracetamol, jeho prínosy a poškodenia, zistí letálnu dávku v prípade predávkovania alebo nevhodného podania.
Paracetamol je účinným antipyretickým činidlom. Povolené používať dospelí a deti, od okamihu narodenia. V medicíne sa tento liek používa takmer ako "čarovná prútika". Mnohí pacienti, bez toho, aby premýšľali o možných dôsledkoch, používajú tento liek s najmenšou bolesťou hlavy alebo miernym zvýšením teploty.
Lekári na celom svete však varujú: nesprávne, neodôvodnené používanie takejto drogy môže viesť k najnepriaznivejším následkom. Nebezpečenstvo je posilnené skutočnosťou, že paracetamol je prítomný v mnohých kombinovaných prípravkoch - proti bolestiam hlavy, pri symptomatickej liečbe prechladnutia atď.
Vzhľadom na samošetrenie, ktoré je v našej krajine rozšírené a zanedbávanie vlastného zdravia, sa počet prípadov otravy drogom zvyšuje. Bohužiaľ, paracetamol a drogy, ktoré ho obsahujú, nie sú výnimkou. Znalosť nebezpečenstva paracetamolu je pre všetkých dôležitá.
Pomáha dosiahnuť tieto účinky:
- Nižšia telesná teplota.
- Odstráňte intenzívnu bolesť hlavy.
- Znížiť intenzitu edému nosohltanu, hrdla.
Samozrejme, táto terapia neovplyvňuje príčinu patológie. Znižuje však intenzitu príznakov ochorenia, čo je veľmi dôležité pre nachladnutie.
Teplotu tela je potrebné znížiť len vtedy, keď prekročí značku 38 stupňov. Keď subfebrilné hodnoty v tele produkujú účinnú antivírusovú látku - interferón. Pomáha spomaľovať reprodukciu patogénov. Lekári nedoporučujú užívať Paracetamol, ak má pacient horúčku nízkeho stupňa.
Hlavným nebezpečenstvom tohto lieku je to, že ide o nebezpečenstvo pre pečeň (v prípade výrazného nadbytku odporúčaných dávok). Dlhodobé a nekontrolované používanie lieku vedie k akútnemu zlyhaniu pečene.
Venujte pozornosť! Počas liečby akýmikoľvek liekmi obsahujúcimi acetaminofén je zakázané užívať alkohol. Nedodržanie tohto pravidla môže viesť k nezvratným zmenám pečene a obličiek.
Nepoužívajte paracetamol a pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná žalúdočná alebo duodenálna vredovitosť. Ďalšie kontraindikácie pri užívaní liekov sú nasledovné:
- bronchiálna astma;
- novorodenca (napriek tomu, že niektorí lekári odporúčajú pitie týchto tabliet malým deťom);
- tretí trimester tehotenstva;
- oslabenie imunity;
- staroba
Ak je však nutné tento liek použiť na núdzovú normalizáciu telesnej teploty, potom je potrebné pred začatím liečby konzultovať s odborníkom bez zlyhania (môže byť potrebná úprava dávky).
Poškodenie pečene u dieťaťa sa môže vyskytnúť pri dávke vyššej ako 140 mg na kilogram hmotnosti. U dospelých je táto dávka o niečo vyššia - 0,65 gramov. Napriek tomu by ste nikdy nemali dúfať "na náhodu" a vždy dodržiavať odporúčané dávky takéhoto lieku.
Jedna dávka lieku v množstve 10 gramov pre dospelých má vážne následky na ľudské zdravie: môže sa vyvinúť závažné zlyhanie pečene a obličiek, nefropatia. Smrteľná dávka paracetamolu pre dospelého je 25 gramov. Malé deti môžu mať smrteľné následky z niekoľkých tabliet s hmotnosťou 0,5 gramu.
Ďalšie nebezpečné účinky užívania veľkých dávok paracetamolu na organizmus:
- Preniknutie metabolitov do krvi a porážka v dôsledku týchto pečeňových buniek.
- Porážka pankreasu.
- Poškodenie srdca.
- Potlačenie vedomia.
- Ťažké, niekedy ireverzibilné poškodenie centrálneho nervového systému.
- Zmena pH (okyslenie krvi).
Prečo môže byť osoba s týmto liekom otrávená, a to aj napriek tomu, že všetci lekári varujú pred nebezpečenstvom sebazaprenia a pokyny na použitie sú uvedené v každom balení? Najčastejšou príčinou intoxikácie je nedbanlivosť, nepozornosť ich zdravia. Často človek ani nečítal pokyny a nehodil ich do koša. Môže byť ale netolerantný alebo môže byť kontraindikovaný.
Ďalšie príčiny intoxikácie paracetamolom sú:
- Pokus o samovraždu.
- Náhodný príjem lieku vo vysokých dávkach, ktorý zahŕňa paracetamol.
- Kombináciou s alkoholom (v tomto prípade môže dokonca aj odporúčané dávkovanie lieku spôsobiť príznaky otravy).
- Súbežná liečba fenobarbitalom, niektoré antihistaminiká, hormóny.
- Hepatálna patológia.
- Dlhodobá liečba indikovanými liekmi.
Toxikológovia rozlišujú štyri fázy otravy týmto liekom.
- V prvej fáze sa objavujú nešpecifické príznaky. Ide o nevoľnosť, nevoľnosť a niekedy aj zvracanie. Môžu to byť a intoxikácia s inými látkami.
- Denný alebo dlhší čas po užití tohto lieku sa prejavujú príznaky poškodenia pečene vo vysokej dávke. V krvi sa zvyšuje obsah pečeňových enzýmov. Preto sa ukazovatele AST a ALT zvýšia na 1 000 jednotiek.
- Po troch dňoch sa vyvíja akútna smrť pečeňových buniek. Z dôvodu pacientovej hepatickej encefalopatie dochádza postupne k postupovaniu kómy. Aktivita pečeňových enzýmov v krvi je extrémne vysoká. Hladina bilirubínu sa prudko zvyšuje. Pacient vyvíja acidózu a zvyšuje množstvo kyseliny mliečnej.
- Vo štvrtej fáze dochádza k zotaveniu. Je to spôsobené tým, že pečeňové bunky majú schopnosť zotaviť sa.
Ako môže paracetamol poškodiť pečeň? Ako už bolo uvedené, počas akútnych štádií otravy dochádza k akútnemu zlyhaniu tohto orgánu. Jej príznaky sú:
- Duševné poruchy (ospalosť, striedavá motorická excitabilita, slabosť, poruchy duševných procesov, zmätenosť, kóma, kŕče).
- Takmer úplný nedostatok chuti do jedla.
- Nevoľnosť, zvracanie, hnačka.
- V dôsledku ascitu dochádza k zvýšeniu množstva tekutiny v tkanivách (v prvom rade sa výrazne zvyšuje veľkosť brucha pacienta).
- Existujú subkutánne hemorágie, obáva sa krvácania do ďasien.
- Hypotermia (nepriaznivý predchodca kómy).
- Vznik hepatálneho zápachu vo vydychovanom vzduchu.
- Arytmia.
- Zvýšenie veľkosti pečene.
- Prerušenie práce všetkých orgánov.
Ak je podozrenie na intoxikáciu paracetamolom, je potrebné určiť koncentráciu liečiva v krvi. Pre tento účel sa používa nomogram Matthewa-Roumaca.
Štúdia by sa mala vykonať 4 hodiny po vstupe lieku do tela. Pomôže presnejšie určiť stupeň poškodenia orgánov, presný čas, kedy pacient vypil veľa liekov. Ak je koncentrácia liečiva nižšia ako 150 mikrogramov na ml krvi, neexistuje pre pacienta žiadne nebezpečenstvo.
Prvá pomoc pri otravách:
- Urobte výplach žalúdka.
- Vezmite aktívne uhlie (v množstve tablety na 10 kg hmotnosti).
- Okamžite zavolajte sanitku.
Video: smrteľný paracetamol - spam alebo nebezpečenstvo?
Antidota (protijed) na intoxikáciu je liek Acetylcysteine. Po zavedení takejto drogy do tela sa neutralizujú toxické metabolické produkty paracetamolu a vylučujú sa. Optimálne je zaviesť túto antidotu najneskôr 8 hodín po otrave. Protilátka sa môže užívať buď intravenózne alebo perorálne (iba ak je pacient vedomý). V miernych prípadoch si vezmemetionín.
Symptomatická liečba zlyhania pečene:
- plazmová výmena, hemosorpcia;
- v závažných prípadoch hemodialýza;
- intravenózna kvapka Reopoliglukinu, albumín, roztok glukózy;
- zavedenie manitolu na zabránenie opuchu mozgu;
- liečba vitamínmi (v úvode / v úvode);
- pri krvácaní sa používajú lieky Vikasol, Etamzilat, Aminokaproic na - je zobrazené;
- plazma sa vstrekuje za závažné porušenie systému zrážania krvi;
- inhalácie kyslíka sa používajú pri ťažkých dýchacích poruchách.
Prognóza otravy v miernych prípadoch as včasnou liečbou je priaznivá.
Nenoste preto Paracetamol na "bezpečné" lieky. Tento liek neexistuje. Ak máte podozrenie na otravu, musíte urgentne zavolať sanitku. Výsledok ochorenia závisí od toho, kedy bola liečba zahájená.
Paracetamol: nebezpečenstvo lieku
Použitie paracetamolu je nepopierateľné. Jeho aktívnou zložkou je acetaminofén. Toto nie je jed alebo droga. Je prítomný v mnohých liekoch, ktoré sa používajú na zníženie bolesti a teploty. Acetaminofén sa používa aj v pediatrii.
Celosvetová popularita záznamov Paracetamol beat. Ak sa teplota dieťaťa zvýši, väčšina rodičov si spomína na túto konkrétnu drogu. Často sa používa aj na liečbu dospelých. Nie je prekvapením, že sa otravy často vyskytujú. Je dôležité pochopiť, že paracetamol spolu s jeho účinnosťou je potenciálnym rizikom. Neexistuje žiadny bezpečný liek.
Paracetamol môže naozaj ublížiť, ak prekročíte odporúčanú dávku alebo ju pite príliš často. Otrava s touto drogou nie je nezvyčajná. Je dôležité poznať príznaky tejto otravy a byť schopný poskytnúť prvú pomoc.
Jedovatý drôt v paracetamole
Informácie o tom, že jedovatý drôt bol nájdený v izraelskom paracetamole, vypukla z internetu. Existovalo veľa správ o tomto a dokonca o videu. Ako spoľahlivé sú tieto informácie? Existuje veľa správ o tom, že izraelský paracetamol môže byť otrávený a dokonca aj zomrieť. V tomto prípade dávkovanie nemusí dokonca prekročiť.
Niektorí občania dostali upozornenia na svoj telefón a e-mail. Povedali, že prípravok, ktorý sa vyrába v Izraeli, obsahuje jedovatý kovový drôt. Odporúča sa, aby ste pred podaním lieku rozbiť tabletu na dve polovice. Takže môžete skontrolovať, či je v príprave. Tieto informácie nie sú naozaj strach spotrebitelia.
Ponáhľame sa ukľudniť všetkých. Celý tento príbeh nie je nič viac ako hororový príbeh. Generálna prokuratúra tieto informácie vyvrátila a upozornila, že pre takúto "starostlivosť" o občanov môžete získať limit v reálnom čase. Takže paracetamol s drôtom je mýtus. Napriek tomu by ste mali byť opatrní s touto drogou. Ak pijete Paracetamol, škodlivosť nie je spojená s látkou samotnou, ako s jej dávkovaním.
Ak existuje riziko otravy
Táto droga je škodlivá vo veľkých dávkach. Pred použitím akéhokoľvek zdravotníckeho prístroja by ste si mali prečítať návod na použitie od začiatku až do konca. Paracetamol nie je výnimkou. V príručke nájdete všetky potrebné informácie.
Riziková skupina zahŕňa tých pacientov, ktorí:
- Dlho užívajte túto drogu
- Pite jednu veľkú dávku.
- Nenoste jednu zo svojich komponentov.
predávkovať
Ak okamžite vypite veľkú dávku lieku, môže sa vyskytnúť predávkovanie. Je dôležité, aby sa nekontrolovateľne a bezmyšlienkovo nepil. Dúfajme, že veľká dávka vám pomôže zotaviť sa rýchlejšie! Z dôvodu predávkovania v tele dôjde k aktívnejšej látke, ako je nevyhnutné, a môžete objaviť všetky príznaky otravy liekmi. Dôsledne dodržiavajte odporúčania týkajúce sa dávkovania, ktoré sú uvedené v pokynoch.
Pri liečbe detí musíte byť tak opatrní! Rôzne lieky s paracetamolom môžu obsahovať odlišnú dávku účinnej látky. Nezabudnite to skontrolovať pred podaním drogy dieťaťu! Opäť všetky potrebné informácie sú uvedené v pokynoch. Nebuďte leniví na čítanie!
Dôležité je správne vypočítať dávku na základe hmotnosti osoby:
- Pri hmotnosti do 40 kg bude dávka (maximálne) 500 mg.
- Nad 40 kg - 1 g.
Je paracetamol škodlivý?
Aktívna zložka tohto lieku dostatočne preniká krvou počas niekoľkých hodín. Pečeň produkuje látku glutatión. Jeho úlohou je neutralizovať toxíny.
So štandardným dávkovaním liečiva sa pečeň dobre vyrovná. Ak je dávka zvýšená, orgán je v vážnom nebezpečenstve. Jednoducho nemá čas produkovať dostatok glutatiónu a paracetamol začne poškodzovať pečeňový proteín. Toto je priama cesta k jeho zničeniu. Ak osoba tiež zneužíva alkohol, potom pečeň trpí ešte viac.
Bolo tiež dokázané, že nekontrolované používanie paracetamolu môže viesť k krvácaniu do čreva a žalúdka. Keďže krvácanie je dostatočne silné, môžu byť zvládnuté len v nemocnici. Môže tiež trpieť pankreas.
Je veľmi dôležité, aby sa neprekročila odporúčaná dávka. Mimoriadne opatrní by mali byť ľudia oslabení drogami, deti a tí, ktorí nemajú váhu.
Pri ťažkej otravy paracetamolom je dokonca aj smrť! Príjem dávky nad 150 mg na 1 kg môže byť rozhodujúci. V takýchto prípadoch môže byť rozhodujúca odborná lekárska starostlivosť poskytnutá včas.
Symptómy otravy znamenajú
Pri otravách paracetamolom sú 4 stupne:
- Prvý. Trvá asi deň. Stále nepodstatné poškodenie pečene, ale už začali. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, hnačka. Ak súčasne stratil vedomie, je možné, že užil inú drogu.
- Druhý. 3-5 dní. Pečeň je zväčšená. Bolesť brucha (v pravej hornej časti). Po tomto štádiu s miernou otravou bude nasledovať zotavenie.
- Tretí. Začína 5 dní po liečbe liekom. Pečeň sa ďalej rozpadá. Môže sa vyskytnúť žltačka. Práca na kardiovaskulárnom systéme, obličkách môže byť narušená.
- Štvrtý. Pri správnej liečbe môžu príznaky klesnúť. To vedie k obnove. Ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, smrť môže nasledovať.
Liečba, dôsledky predávkovania
Pre predávkovanie je dôležité okamžite začať liečbu. Ak existuje podozrenie, že došlo k otravovaniu paracetamolom, musíte ihneď poskytnúť prvú pomoc a zavolať sanitku.
Prvá pomoc bude nasledovná:
- Je dôležité rýchlo prepláchnuť žalúdok. Musíte dať obetimu nápoj najmenej jedného litra čistej vody. Potom dôjde k vracaniu.
- Mali by ste piť aktívne uhlie (dávka bude závisieť od hmotnosti).
V nemocnici môže byť obeti poskytnutá špeciálna protilátka. Neutralizuje účinok paracetamolu. Antidotami sú metionín, acetylcysteín. Neutralizujú toxíny v tele. Použitie antidotov má zmysel iba v prvých 8 hodinách po užití lieku. Pre dosiahnutie najlepšieho účinku sa najprv podáva antidotum maxima a potom sa dávka postupne znižuje. Každé štyri hodiny dávka bude dvakrát nižšia.
V prípade potreby lekár predpíše antibiotiká, vitamíny a vetranie. Pri prudkom znížení hladín cukru môže byť predpísaná glukóza.
Keď sa stav obete zlepší, je dôležité dodržiavať prísnu diétu. Najčastejšie priraďte číslo tabuľky 5. Nie je nič ostré, slané, mastné, vyprážané. Účelom takýchto obmedzení je obnovenie pečeňových buniek a zníženie zaťaženia obličiek. V menu by mali dominovať ľahké jedlá, kompóty, ovocné šťavy.
Ak bola otrava obzvlášť závažná, môže to dokonca vyžadovať pomoc chirurga. V mimoriadne závažných prípadoch sa vyžaduje transplantácia obličiek alebo pečene.
Paracetamol vo vysokých dávkach je veľmi nebezpečný. Otrava s týmto liekom môže spôsobiť veľmi vážne dôsledky:
- Porucha funkcie obličiek
- Zlyhanie pečene
- zápal pankreasu
- Problémy s kardiovaskulárnym systémom
- Cerebrálny edém
- Krvácanie z čriev a žalúdka.
To sú len hlavné dôsledky. V každom jednotlivom prípade je reakcia organizmu odlišná. Veľa závisí od veku, od dávky, celkového stavu tela, hmotnosti.
Je možná prevencia?
Otrava paracetamolom sa dá vyhnúť, ak budete dodržiavať jednoduché pravidlá:
- Dodržujte pokyny a odporúčania svojho lekára.
- V iných prípravkoch môže byť rovnaká účinná látka. Opatrne prečítajte kompozíciu. Neužívajte podobné lieky v rovnakom čase. Venujte zvláštnu pozornosť chrípke a studeným zmesiam! Väčšina z nich má paracetamol.
- Súbežne s paracetamolom nemôžete piť nesteroidné protizápalové lieky. Zvýšia účinok tejto drogy.
- Počas liečby nepite alkohol.
- Je potrebné skryť lieky od detí.
Výhody a nevýhody paracetamolu
Paracetamol je nesteroidné (nehormonálne) protizápalové liečivo (NSAID), ktoré sa vo veľkej miere používa na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila do zoznamu základných liekov v kategórii najdôležitejších a najúčinnejších NSAID.
Na rozdiel od iných liekov tejto skupiny (aspirín a ibuprofén) má paracetamol mierny protizápalový účinok, preto je liek najčastejšie opísaný ako febrifuge a analgetikum.
Výhody paracetamolu
Paracetamol sa používa všade, jeho základné vlastnosti sú dobre študované. Liečivo sa považuje za úplne bezpečné, takže ho možno používať aj u dojčiat. Paracetamol je hlavnou aktívnou zložkou mnohých liekov, ktoré sa používajú na prechladnutie a ARVI - pre tieto infekcie je najvýraznejší účinok.
- Rýchlo znížte teplotu.
- Odstráňte bolesti hlavy.
- Zmiernite bolesť, opuch v krku a nosohltanu.
A aj keď takáto liečba nemôže podľa lekárov ovplyvniť príčinu ochorenia, je to symptomatická liečba, ktorá je najvhodnejšou voľbou pre väčšinu vírusových respiračných infekcií.
Paracetamol a vysoká teplota
Ako viete, vysoká teplota vytvára podmienky v tele, pod ktorými je imunitný systém aktivovaný. Konkrétne sa začína intenzívnejšie produkovať interferónový proteín, ktorý bojuje proti vírusom. Teplo ovplyvňuje fagocytózu - aktivuje bunky imunitného systému, fagocyty, ktoré zachytávajú a tráveniu cudzích mikroorganizmov.
Aj pri zvýšených teplotách niektoré vírusy a baktérie spomaľujú reprodukciu. Preto lekári odporúčajú temperovanie v extrémnych prípadoch. Napríklad, keď pacient, kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, je ťažký. Alebo v prípade, že je teplo nad 38,5 ° C.
Ak je teplota prenesená normálne, zostane subfebril (37-38 ° C), potom nie je potrebné odstrániť tento príznak, nemali by ste užívať paracetamol.
Poškodenie paracetamolu
Napriek rozsiahlemu používaniu paracetamolu sa v posledných rokoch objavili informácie o nebezpečenstve pre pečeň a obličky. Navyše sa dnes dokázalo, že táto droga je hlavnou príčinou poškodenia pečene v Spojených štátoch a niekoľkých ďalších rozvinutých krajinách. Štatistika amerických vedcov hovorí, že ročne s podobnými diagnózami v dôsledku užívania paracetamolu sa viac ako 50 tisíc ľudí dostane k lekárom a takmer 500 z nich zomrie. Tento obraz donútil FDA (Food and Drug Administration), aby prehodnotil svoj postoj k drogu a podrobnejšie preskúmal jeho vedľajšie účinky.
Victoria Perskyová, profesorka na Illinoisskej univerzite, uskutočnila výskum, v ktorom dospela k záveru, že nárast výskytu bronchiálnej astmy u detí v 70. až 90. rokoch 20. storočia súvisí s príjmom paracetamolu. Počas tohto obdobia začali lekári po celom svete opustiť používanie aspirínu v pediatrii a nahradiť ho paracetamolom. Štúdie na Novom Zélande nepriamo potvrdili tento záver: Richard Besley spája s paracetamolom 41% všetkých prípadov astmy. Avšak v budúcnosti sa tento vedľajší účinok lieku nepreukázal. Preto je dnes hlavná pozornosť v otázke toxicity paracetamolu zameraná iba na jej účinok na pečeň a obličky.
Dávka paracetamolu a predávkovanie
Ako sa stalo, že droga schválená WHO sa ukáže ako nebezpečná pre zdravie a dokonca pre život? Faktom je, že podobná toxicita paracetamolu sa objavuje len za určitých podmienok. Hlavná ujma spôsobuje predávkovanie drogy.
Dnes sa preukázalo, že jednorazová dávka 10 g pre dospelého a 140 mg / kg pre dieťa môže viesť k vážnym otravám a dokonca ik ireverzibilnému poškodeniu pečene. Okrem toho dochádza k postupnému predávkovaniu, keď je prípustná dávka mierne prekročená alebo vôbec nie, ale liek sa užíva dlho. V tomto prípade pečeň a obličky jednoducho nemajú čas na odstránenie látky z tela, akumuluje sa a v dôsledku toho prekročí prípustnú hranicu.
V roku 2009 administratíva FDA odporučila znížiť maximálnu dennú dávku u dospelého z 1000 mg na 650. A tiež upriamila pozornosť na zvýšenie škodlivého účinku paracetamolu na pečeň u ľudí, ktorí užívajú alkohol, preto by povolené dávky mali byť ešte nižšie. Okrem toho pacienti s akýmikoľvek poruchami obličiek a pečene majú užívať liek opatrne a len tak, ako to predpisuje lekár.
V skutočnosti dokonca 650 mg je dosť podstatná dávka. Prečo sú prípady predávkovania tak časté? Faktom je, že vďaka rozšírenému používaniu paracetamolu je súčasťou mnohých liekov, ktoré sú predpísané pre ARVI. Napríklad človek môže mať zdanlivo rôzne typy liekov (lieky proti bolestiam, sirupy, antipyretiká atď.), Ale každý z nich bude obsahovať aktívnu zložku paracetamol. Preto je veľmi dôležité starostlivo skúmať zloženie liekov.
Okrem toho musíte mať na pamäti, že paracetamol nie je droga, ktorú potrebujete piť podľa plánu. Keďže je súčasťou komplexu symptomatickej terapie, má sa podávať len vtedy, ak existujú príznaky. Inými slovami, ak teplota klesla, jej príjem je neadekvátny. Je tiež neprijateľné užívať paracetamol na prevenciu chorôb alebo pri prvých príznakoch indispozície.
Paracetamol pre deti
Paracetamol je jedným z liekov schválených v pediatrii, a to aj pre deti v prvom roku života, od veku 3 mesiacov. Rovnako ako u dospelých je hlavnou prevenciou nežiaducich účinkov prísne dodržiavanie dávky a obmedzená doba podania (nie viac ako 3-4 dni). Dieťa mladšie ako 3 roky je najlepšie používať paracetamol vo forme čapíka, čo pomôže vyhnúť sa gastrointestinálnym poruchám.
Liek sa môže predpísať v nasledujúcich prípadoch:
- Vysoká teplota a kŕče s ARVI.
- Ohrievajte proti prstencom.
Niekedy sa na pozadí vysokej teploty (z 38 ° C) začínajú febrilné záchvaty u detí mladších ako 5 rokov. To je pomerne nebezpečný stav, ktorý vyžaduje pomoc lekára. Ak už vaše dieťa malo takúto reakciu, bolo by rozumným riešením užívať antipyretikum vrátane paracetamolu pri teplote nižšej ako 37,5 ° C.
Treba mať na pamäti, že liek má maximálnu prípustnú dávku, ale nemá žiadne minimum. Preto ak je potrebné dať dieťaťu paracetamol, môžete začať s polovičnou dávkou a iba ak droga nefunguje po 20-30 minútach, naplňte ju.
Ak sa po paracetamole detí sťažuje na bolesť brucha, vracanie alebo hnačku, prejavuje sa alergia, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Pred príchodom lekárov môže dieťaťu dostať akýkoľvek absorbent (enterosgel alebo aktívne uhlie) s dostatkom vody.
Optimálna jednorazová dávka paracetamolu je 10-15 mg / 1 kg hmotnosti dieťaťa, môže sa užívať nie viac ako 4-krát denne, je lepšie byť obmedzená na jednu dávku na noc. V žiadnom prípade by maximálna denná dávka nemala prekročiť 60 mg / kg, pretože môže byť toxická.
Expertná poznámka
Julia Kulak, pediatrka klinickej siete NEARMEDIC, kandidát lekárskych vied
V súčasnosti sa paracetamol nachádza vo väčšine antipyretických a analgetických liekov. Je to liek voľby, preto ju odporúčame našim pacientom. Zo všetkých antipyretických liekov pre deti odporúčame matkám, aby si vybrali paracetamol alebo ibuprofén - sú pre dieťa najuniverzálnejšie a najbezpečnejšie. Iné lieky môžu mať vedľajšie účinky a vždy existuje riziko provokovania vývoja rôznych nežiaducich syndrómov a nebezpečných podmienok.
Paracetamol je vysoko účinný ako prostriedok na zníženie vysokej teploty pri febrilných stavoch, zatiaľ čo jeho protizápalový účinok nie je veľký. Riziká a zhoršujúce sa dôsledky pre telo pri užívaní paracetamolu sa objavujú vo veľmi zriedkavých prípadoch - napríklad pri interakcii s liekmi, ktoré indukujú pečeňové enzýmy, napríklad antibiotiká alebo závažné ochorenia gastrointestinálneho traktu, najmä pri porušení funkcie pečene.
Vykonajte test Rozhodnite sa o liekoch? Len čestne odpovedáte na otázky, dostanete spoľahlivý výsledok.